تهیه نانومواد با روش سل – ژل1
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢   کلمات کلیدی:
تهیه نانومواد با روش سل – ژل

فرآیند سُل- ژل (‏Sol-gel‏) یک روش شیمیایی تر (Wet Chemical Method) برای سنتز انواع نانوساختار ها به ویژه نانوذرات ‏اکسید فلزی می باشد. در این روش پیش ماده مولکولی (معمولاً آلکوکسید فلزی) در آب یا آلکل حل ‏شده و با حرارت و همزدن در اثر هیدرولیز/الکلیز (معادلات 1و2) به ژل تبدیل می شود. حال باید ژل ‏را خشک کرد که برای محلول الکلی می تواند با سوختن الکل انجام پذیرد. پس از خشک کردن ژل ‏آنرا پودر می کنند و پودر حاصله را جهت کلسینه شدن (Calcination) حرارت می دهند. روش سل- ژل روش ارزانی است و به دلیل دمای پایین واکنش (Low Temperature Technique) می توان کنترل مناسبی بر ترکیب ‏شیمیایی محصولات داشت. سل- ژل می تواند در فرآیند ساخت سرامیک ها به عنوان ماده قالب گیری در قالب ‏استفاده شود (Casting) یا به عنوان حد واسط فیلم های خیلی نازک (Thin Films) از اکسیدهای فلزی برای فرآیندهای مختلف ‏استفاده شود. مواد حاصل از روش تهیه سل- ژل می تواند در کاربردهای متفاوت نوری (Optics)، ‏الکترونیک، انرژی، سطح، سنسورهای زیستی (‏Biosensors‏ )، دارویی و تکنولوژی جداسازی (مثل کروماتوگرافی-Chromatography) ‏به کار برده شود.

1 مقدمه
روشهای زیادی، از جمله فرآیند سل- ژل (روش محلولی)، تراکم بخار خنثی، آلیاژسازی مکانیکی یا برخورد باگلوله های پر انرژی، روش پلاسما و روش های الکتروشیمیایی از روشهای معمول برای تولید نانو ذرات هستند. اگر چه همه روشهای ذکر شده برای تولید حجم زیادی از نانو مواد استفاده می شوند، اما روش سل- ژل دارای محبوبیت و کاربرد صنعتی بالاتری نسبت به سایر روش های موجود است و این امر بی علت نیست! سل – ژل هم اکنون می تواند نانو ذراتی با کیفیت بالا ( تولید ذرات با اندازه یکسان) را در حجمی بالا تولید کند. این روش قادر است همزمان دو یا چند نوع نانو ذره را با هم تولید کند. مفهوم این جمله این است که با مخلوط کردن پیش ماده های سنتز دو یا چند فلز ( یا اکسید فلز ) مختلف با نسبت های معین قادر خواهیم بود که محصولات آلیاژی را در یک مرحله سنتز کنیم. البته روش های دیگری هم هستند که قادر به انجام چنین کاری می باشند (روش پلاسما و روش های الکتروشیمیایی و چگالش از فاز) ولی باید خاطر نشان کرد که در مقیاس صنعتی هیچ کدام از آنها قادر به رقابت با روش سل - ژل نیستند.
روش سل- ژل همچنین می تواند امکان ساخت کامپوزیتهای بسیار همگن و با خلوص بسیار بالا ( با 99.99 درصد خلوص ) را فراهم کند. همچنین این روش قادر است نسبت به روشهای رایج که محدوده دمایی بسیار بالایی ( بین 1400 تا 3600 درجه سانتیگراد ) دارند، نانو مواد سرامیکی و فلزی را در دماهای بسیار پایین تری ( حدود 70 تا 320 درجه سانتیگراد ) تولید کند.
از دیگر دلایل محبوبیت روش سل – ژل به اختصار میتوان موارد زیر را ذکر کرد:
1) سنتز در دمای پائین
2) ابزار انجام آن ساده است
3) تهیه محصولاتی با خلوص بالا
4) راندمان تولید بسیار بالا
5) تولید قطعات اپتیکی با اشکال پیچیده
6) سنتز ترکیبات یکنواخت به صورت اکسیدهای کامپوزیتی
7) امکان طراحی ترکیب شیمیایی و بهدست آوردن ترکیب همگن وجود دارد
8) امکان استفاده از محصول به اشکال خاص مثل الیاف ، آئروژل و تهیه پوشش سطوح
9) امکان استفاده از این فرایند برای سنتز مواد در حالت بی¬شکل و به کارگیری آنها جهت لایههای نازک
10) تولید مواد دارای خواص فیزیکی اصلاح شده مانند ضریب انبساط حرارتی پایین و ‏جذب اشعه ‏Uv‏ کم و شفافیت اپتیکی بالا
11) تولید مواد متخلخل که اجازه غنی شدن با ترکیبات آلی و پلیمری را می دهد
12) واکنش پذیری شیمیایی بالای پیش ماده ها به دلیل انجام فرایند در فاز محلول
13) کنترل دقیق ساختار مواد با امکان تنظیم متغیرهای مرحله اولیه تشکیل سل و تشکیل ‏شبکه
14) سرمایهگذاری اولیه کم و در عین حال کیفیت بالای محصولات
فرآیند سل- ژل روش جدیدی نیست. در سال 1800 «ابلمن» به طور اتفاقی مشاهده کرد که تتراکلرید سیلیکون (SiCl4) که در ظرفی رها شده بود، ابتدا هیدرولیز و سپس به ژل تبدیل شد. در سال 1950 مطالعات گستردهای در زمینه سنتز سرامیکﻫﺎ و ساختارهای شیشهای با استفاده از این روش آغاز شد. شایان ذکر است که با این روش، بسیاری از اکسیدهای غیرآلی مانند TiO2، SiO2، ZrO2 سنتز شدند. آئروژل ها یکی از محصولات فرایند سل- ژل هستند. ساده ترین تعریف از یک آئروژل، ژلی خشک است که با حذف رطوبت از یک ژل مرطوب به دست آمده است. بسته به شیوه حذف رطوبت، ساختمان این ژل تا حد زیادی ساختار ژل خیس (ژل اولیه) را حفظ می کند. ژل خیس را می توان با فرایندهای مختلفی آماده کرد. به این روشها عموماً روشهای سل- ژل اطلاق می شود. در زیر واکنش های شیمیایی درگیر در روش سل ژل به اختصار آورده شده است:

برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در293 پیکسل .


شکل1- خلاصه واکنش های سل-ژل

برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در384 پیکسل .


شکل 2- ژل خیس، ژل خشک، آئروژل

به طور کلی در هر فرآیند شیمیایی (Chemical Process) محصول بدست آمده، حاصل واکنش های شیمیایی مختلف است. در روند فرایند سل ژل نیز واکنش های مختلفی رخ می دهد تا محصول نهایی بدست آید. در این قسمت به بررسی تفصیلی مهمترین واکنش هایی خواهیم پرداخت که فرایند سل ژل بر پایه آنها بنا شده است.

(پخش انیمیشن) [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


2 مراحل فرآیند سل ژل
برای تولید محصول به روش سل – ژل لازم است ابتدا مقدمات و شرایط لازم برای واکنش ها را فراهم نمود.
2-1 تهیه محلول همگن (Homogeneous)
لازم است تا در ابتدا یک محلول همگن شامل حلال و پیش ماده هایی که قرار است در طول فرآیند، محصول نهایی را شکل دهند آماده گردد. برای این کار ابتدا حلال ( آب، الکل، حلال های آلی یا نسبتی از آنها ) و پیش ماده (Precursor) را در یک ظرف حل می کنیم تا محلول همگن حاصل شود. گاهی لازم است تا از ترکیب دو حلال با نسبت های معین استفاده شود تا پیش ماده ها به طور کامل در آن حل شود و محلول همگن حاصل شود. به عنوان مثال برخی از پیش ماده های آلی فلزی را ابتدا باید در یک حلال آلی قابل حل در آب حل کرد و سپس محلول حاصل را در آب حل نمود. اما در مواردی که پیش ماده مورد نظر نمک فلزی باشد به طور مستقیم در آب قابل حل بوده و نیازی به حلال آلی وجود ندارد.
پیش ماده های آلکوکسیدی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما می توان به طریق دیگری غیر از مسیر الکوکسیدی نیز روش سل – ژل را پیش برد که به آن مسیر کلوئیدی گفته می شود. راجع به مزایا و معایب هر کدام از دو مسیر بالا در مجالی دیگر به طور مفصل بحث خواهد شد.
آلکوکسیدهای فلزی به عنوان پیش ماده روش سل ژل یک دسته از خانوادة ترکیبات آلی فلزی می¬باشند که شامل یک بنیان آلی متصل به یک عنصر فلزی یا شبه فلزی می باشند . مثالی که اخیرا بسیار مورد مطالعه قرار گرفته تترا اتوکسید سیلسیم یا Si(OC2H5)4 می باشد. این پیش ماده با نام تترا اتوکسی سیلان (TEOS ) نیز شناخته می شود. در شکل زیر چند نمونه از آغازگرها متدوال برای سنتز اکسید سیلسیم آورده شده است.


برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 646 در349 پیکسل .


شکل 3- چند نمونه از آغازگر های متداول برای سنتز SiO2 با روش سل ژل

2-2 تشکیل سل (Sol)
پس از ساخت یک محلول همگن باید آن را به سل تبدیل کرد. می توان گفت که واکنش هیدرولیز (Hydrolysis) پایه این مرحله است. اصولا کلمه هیدرولیز از ترکیب دو کلمه هیدرو و لیز تشکیل شده و مفهوم آن تجزیه بوسیله آب است. اصطلاح تجزیه به هر موردی اطلاق می شود که یک حالت پیچیده به حالتی ساده تر تبدیل گردد. در شیمی گاهی آب می تواند مولکولی را شکسته و به مولکول های ساده تری تبدیل کند. به طور خلاصه به دسته ای از واکنش ها که در آن آب مولکولی را شکسته (بر اثر یک واکنش شیمیایی) و به مولکول های ساده تر تبدیل می کند اصطلاحا هیدرولیز می گوییم.

برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در471 پیکسل .


شکل 4- نمای کلی از تمامی مراحل سل ژل

واکنش هیدرولیز چندان پیچیده نیست. برای آغاز این فرآیند کمی آب به محیط واکنش افزوده می شود ( این در حالتی است که محلول همگن در حلالی فاقد آب تهیه شده باشد ). حضور آب باعث خواهد شد تا واکنش هیدرولیز بر روی پیش ماده صورت گیرد و به نوعی آن را فعال کرده تا ذرات اکسید فلزی گرد هم آمده و تشکیل ذرات ریز و جامدی بدهند که در حلال پراکنده هستند. به چنین ترکیبی سل (به عنوان یک محصول میانی فرآیند) اطلاق می شود.

برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در373 پیکسل .

شکل 5- نمای کلی از واکنش هیدرولیز

سل از کلمه انگلیسی Solution به معنای محلول گرفته شده و لذا محلولی است کلوئیدی از واکنش دهندههای مختلف، (مثل پیش ماده ها، حلال، کاتالیزورهای اسیدی یا بازی و سایر افزودنی ها مورد نیاز) که قرار است در ادامه واکنش طی مراحل هیدرولیز و تراکم به ژل تبدیل شود. البته لازم است که به این نکته اشاره گردد که سل ها کمی با محلول های حقیقی متفاوت هستند. در محلول حقیقی جسم حل شونده به صورت اتم٬ مولکول و یا یون درحلال به طور یک نواخت پراکنده شده و اندازه ذرات از 1 nm تجاوز نمی کند. اما اگر اندازه ذرات بزرگتر از 100 nm باشد، به تدریج ته نشین می شوند (مخلوط سوسپانسیونی). اگر اندازه ذرات بین 1 تا حدود 100 متغیر باشد، معمولا به صورت پراکنده درهمه جای مخلوط باقی می ماند که به این گونه مخلوط ها کلویید می گویند. سل ها شامل ذرات بسیار ریز ( کمتر از 100 nm ) پراکنده شده در فاز حلال هستند و در واقع یک محلول یا به اصطلاح درست تر مخلوط کلوییدی را تشکیل می دهد. پس با توجه به همه توضیحات بالا می توان سل را اینگونه تعریف کرد که: " سل عبارتست از مخلوط جامد پراکنده شده در مایع که به علت کوچکی ذرات جامد قادر است برای مدت بسیار طولانی ( ماه¬ها ) پایدار بماند و ته نشین نشود. "
مهمترین نکته ای که راجع به یک سل خوب و قابل قبول باید گفت این است که سل حاصل باید به گونه¬ای تهیه شود تا بتواند برای ماه¬ها پایدار باشد و رسوب نکند. به عبارت دیگر باید اندازه ذرات آنقدر کوچک باشد که حرکات براونی (Brownian Motion) ذرات بر نیروی جادبه زمین غلبه کرده و ذرات ته نشین نشوند و و برای مدت طولانی همگن باقی بمانند. اگر سل حاصل دارای چنین ویژگی باشد می توان امیدوار بود تا محصولی همگن، خالص و با بازده بالا تولید شود.
2-3 تشکیل ژل
برای این کار کافی است، محلول ساخته شده را به نوعی تحریک کرده، تا ذرات ریز پراکنده شده (که هر کدام شامل چند تا چند ده واحد مولکولی یا اتمی از آغارگر های مربوطه هستند) شروع به نوعی گردهمایی کنند. با ایجاد بر همکنش های ( فیزیکی و شیمیایی ) میان ذرات معلق پراکنده شده در محلول سل، آنها به صورت واحد هایی متشکل از چند ده هزار مولکول کنار هم جمع شده و تشکیل یک مولکول سه بعدی بی نهایت بزرگ می دهند که نوعا تمام حجم ظرف واکنش را به خود اختصاص می دهد.


برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 620 در131 پیکسل .


شکل 6 – واکنش تراکم

این مولکول غول پیکر که دارای خلل و فرج بسیار فراوانی است تمام حلال را در درون خود به دام می اندازد، و ژل خیس ( Wet Gel ) نام دارد.

برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در194 پیکسل .


شکل 7 – نمای کلی برای واکنش تراکم و تبدیل به ژل


برای تولید ژل خیس نیاز به تحریک محلول سل داریم تا به ژل برسیم. این تحریک می تواند با استفاده از معرف مناسب ( آب خالص یا آب به همراه NaOH , HCl ) انجام شود. در واقع در مرحله تبدیل سل به ژل که توسط واکنش¬هایی موسوم به تراکم (Condensation) کنترل می شوند، یک واکنش بسپارش معدنی (Inorganic Polymerization) به شمار ‏می رود که محصول نهایی آن شبکه اکسیدی حاوی خوشه های اکسید فلزی ‏M-O-M‏ است.‏


برای نمایش در سایز اصلی بر روی نوشته کلیک کنید ، مشخصات تصویر هست 720 در466 پیکسل .شکل 8 – تصویر مدل سه بعدی مربوط به واکنش تراکم


واکنش تراکم دقیقا عکس واکنش هیدرولیز است. در هیدرولیز مولکولی درشت با مصرف آب به اجزاء ساده تر تبدیل می شود، اما در تراکم دو مولکول ساده به هم می پیوندند و تشکیل یک مولکلول پیچیده تر را می دهند. در حاشیه این ترکیب شدن یک مولکول کوچک مثل آب آزاد می شود. یک واکنش تراکمی وقتی انجام می شود که دو هیدروکسید ( یا یک هیدروکسید + یک آلکوکسید ) فلزی (M-OR+HO-M) با هم ترکیب می شوند تا یک اکسید فلزی(M-O-M) ایجاد کنند. ژل در نهایت به عنوان محلول ساخته می شود. در مرحله بعد باید به روشی حلال را از آن جدا کنیم تا فرآیند تکمیل شود. ژل ها انواع مختلفی دارند، که هر کدام خصوصیات و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. بسته به نوع حلال مورد استفاده یا نوع روش خشک کردن، اسامی، ویژگی ها و کاربردهای آنها متفاوت خواهد بود.

پخش انیمیشن آنلاین :

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
3 بحث و نتیجه گیری:
روش سل ژل، روش ارزان و قابل دسترس برای تولید در حجم صنعتی می باشد. در این روش با ساخت یک محلول سل خوب ( شفاف و پایدار ) و تبدیل آن به ژل طی فرآیند هیدرولیز و در پی آن تراکم به محصول ژل خیس رسیده و با یکی از روش هایی که برای خشک کردن ژل خیس وجود دارد، ژل را خشک کرده و به محصول نهایی که یک ساختار جامد متخلخل است می رسیم. نحوه خشک کردن بستگی مستقیم به نوع محصول و ویژگی های آن دارد. در مقاله دیگر به تفصیل به این موارد پرداخته خواهد شد.

شیشه های ویژه...
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢   کلمات کلیدی:
شیشه سیلیس گداخته

شیشه سیلیسی گداخته یا سیلیس شیشه‌ای را می‌توان با گداختن سیلیس خالص تولید کرد، اما چنین محصولاتی معمولا حباب دارند و نمی‌توان آنها را به‌صورت شفاف تولید کرد. اکنون کمپانی کورنینگ ، این شیشه را به روش تفکافت فاز بخار تتراکلرید سیلیسیم در دمای بالا تولید می‌کند. این نوع فرایند ، بطور طبیعی برای کنترل سیستمهایی مناسب است که در آنها امکان تولید خالص فراهم باشد.

سیلیس خامی که با این روش تولید می‌شود، به شکل ورق یا بول (بول ، خرده سنگهای استوانه‌ای یا گلابی شکل کانی مصنوعی است) است. دمای بالای واکنش ، باعث بیرون رانده شدن آلاینده‌های نامطلوب می‌شود و مقدار ناخالصی‌های موجود در سیلیس گداخته را به حدود یک در صد میلیون قسمت می‌رساند. شیشه سیلیس گداخته ، حداقل مقدار جذب فراصوت را داراست. از این شیشه بدلیل انبساط گرمایی کم آن در آینه‌های تلسکوپی استفاده می‌شود.

شیشه پر سیلیس

این محصول که به نام ویکور شناخته می‌شود، پیشرفت مهمی درجهت تولید شیشه‌ای است که از نظر ترکیب و خواص به شیشه سیلیس گداخته نزدیک است. در این روش ، محدودیتهای پیشین در زمینه ذوب و شکل‌دهی از میان رفته است. کالاهای نهایی ، حدود 96% سیلیس و 3% اسید بوریک دارد و 1% بقیه از آلومین و قلیا تشکیل شده است. از ترکیبات بورو سیلیکات-شیشه حاوی حدود 75% سیلیس ، در مراحل اولیه فرایند هنگامی که شیشه‌ها ذوب و قالبگیری می‌شوند، استفاده می‌شود. پس از خنک شدن ، کالاها را تحت عملیات گرمایی و تابکاری قرار می‌دهند که سبب جدا شدن شیشه به دو فاز فیزیکی متمایز می‌شود. کالای شیشه‌ای را در حمام محلول اسید هیدرو کلریک 10% (98C) به مدت کافی فرو می‌برند تا فاز انحلال‌پذیر ، کاملا از آن خارج شود.

سپس با شستشوی کامل ، کمترین مقدار باقیمانده از فاز انحلال‌پذیر و همچنین ناخالصی‌ها شسته می‌شوند و سپس تحت عملیات گرمایی از بدنه ، آب‌زدایی شده و ساختارسلولی به شیشه غیر متخلخل تبدیل می‌شود. این روش از تولید شیشه ، سبب ساخت محصولی می‌شود که می‌توان آن را تا حرارت قرمز آلبالویی ، گرم کرده ، سپس بدون ایجاد هیچگونه آثار نامطلوب ، آن را درمخلوط آب و یخ فرو برد. این شیشه در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم و در برابر تمام اسیدها به جز اسید هیدرو فلوئوریک بسیار پایدار است. البته این اسید (درمقایسه با سایر شیشه‌ها) با سرعت کمتری به این شیشه حمله می‌کند. در ضمن ، انقباض این شیشه به نسبت یکنواخت و مساوی صورت می‌گیرد، بطوری که شکل اولیه همچنان حفظ می‌شود.شیشه رنگی

هر چند قرنها از این شیشه‌ها تنها برای تزئین استفاده می‌شد، امروزه استفاده از شیشه‌های رنگی برای مقاصد صنعتی و علمی ضروری است. این شیشه‌ها ، در صدها رنگ مختلف تولید می‌شوند. شیشه رنگی ممکن است یکی از انواع سه‌گانه زیر باشد:  1. رنگ شیشه براثر جذب فرکانس خاصی از نور ، توسط عوامل موجود در محلول بوجود می‌آید. عوامل ایجاد رنگ در این گروه ، اکسیدهای عناصر واسطه بویژه گروه اول هستند (مانند Cr , V , Ti ). این طبقه را می‌توان به دو زیر گروه تقسیم کرد، یکی شیشه‌هایی که رنگ آنها ، بدلیل محیط ساختاری شیمیایی آنهاست و دیگری شیشه‌هایی که رنگ آنها به دلیل اختلاف در حالت اکسایش آنهاست. مثلا NiO حل شده در شیشه سدیمی _ سربی است که رنگ قهوه‌ای ایجاد می‌کند. اما این ترکیب در شیشه پتاسی تولید یک سرخ ژاسپ می‌کند.

  2. رنگ بر اثر ترسیب ذرات کلوئیدی در شیشه بی‌رنگ ، ضمن انجام عملیات گرمایی بوجود می‌آید. مثال معمول این نمونه ، ترسیب طلایی کلوئیدی است که شیشه طلایی _ یاقوتی پدید می‌آورد.

  3. رنگ بوسیله ذرات میکروسکوپی یا ذرات بزرگتر که ممکن است خود رنگی باشند، بوجود می‌آید. مانند قرمز سلنیمی که در چراغهای راهنمایی ، حباب فانوسها و غیره بکار می‌رود. البته ممکن است این ذرات ، بی‌رنگ باشند و شیشه نیمه‌شفاف تولید کنند.
شیشه‌های پوشش دار

این شیشه‌ها با ترسیب فیلمهای فلزی شفاف بر روی سطح شیشه شفاف یا رنگی تولید می‌شوند. این فیلمها طوری طراحی می‌شوند که مشخصات عبور و بازتابش خاصی از نور را که در معماری امروز دارای اهمیت است، ایجاد کنند.

شیشه‌های مات یا نیمه شفاف

این شیشه‌ها در حالت مذاب ، شفاف‌اند. اما هنگام شکل دهی به دلیل جدایی و تعلیق ذرات ریز در محیط شیشه ، کدر می‌شوند. این ذرات از نظر اندازه و چگالی در شیشه ، انواع متفاوتی دارند و نور را به هنگام عبور ، پخش می‌کنند. شیشه مات ، اغلب از شیشه شفاف حاوی نقره بدست می‌آید. این ذرات نقره در واقع نقش هسته را برای رشد بلورهای غیر فلزی ایفا می‌کنند. این نوع شیشه برای ایجاد برخی سبکهای معماری مثلا در پنجره نورگیرها به منظور عبور طول موج مشخصی از نور و برای ظروف غذا خوری بکار می‌رود.

شیشه ایمنی

شیشه‌های ایمنی در دو نوع چندلایی و با پوشش سخت می‌باشند و شیشه نشکن را نیز می‌توان شیشه ایمنی به حساب آورد. این شیشه‌ها به‌آسانی شیشه معمولی نمی‌شکنند و ظروف غذا خوری ساخته شده از اینها ، در مقایسه با ظروف غذا خوری معمولی سبکتر و سه برابر محکمترند.

شیشه فوتوفرم

شیشه فوتو فرم ، نسبت به نور ، حساس است و عمدتا از سیلیکات لیتیم تشکیل یافته است. اکسید پتاسیم و اکسید آلومینیوم موجود در این شیشه ، خواص آن را اصلاح می‌کند و مقادیر بسیار کم ترکیبات سریم و نقره ، اجزایی هستند که نسبت به نور ، حساس‌اند. بر اثر تاباندن نور فرابنفش به این شیشه ، نقره توسط سریم حساس می‌شود و با انجام عملیات گرمایی در دمایی نزدیک به 600درجه سانتی‌گراد در اطراف آن ، تصویری از متاسیلیکات لیتیم ایجاد می‌شود.

متاسیلیکات لیتیم در اسید حل می‌شود. لذا می‌توان آن را به کمک اسید هیدروفلوئوریک 10% حذف کرد. اگر نور پس از عبور از نگاتیو یک نقشه شیشه ، تابانیده شود، یک کپی بسیار دقیق با تمام جزئیات و ریزه کاریها بر روی شیشه بدست می‌آید. مثلا به همین روش می‌توان نقشه مدارهای الکتریکی شیشه‌ای را به ارزانی و به شکل دقیقی تولید کرد. این فرایند ، ماشین‌کاری شیمیایی شیشه نامیده شده است.شیشه فوتوکرومیک سیلیکاتی

این نوع شیشه‌ها مکمل شیشه فوتوفرم هستند، اما در عین حال خواص نامعلوم زیر را نیز دارند:  • تیره شدن در نور بر اثر وجود نور فرابنفش درطیف مرئی
  • بی‌رنگ شدن یا کمرنگ شدن در تاریکی و بی‌رنگ شدن گرمایی در دماهای بالاتر.

این خواص نور رنگی واقعا برگشت پذیرند و دچار خستگی نمی‌شوند. در این شیشه ، ذرات هالید نقره در اندازه‌هایی کمتر از یک میکرون موجودند که در مقایسه با هالید نقره معمولی عکاسی ، واکنش متفاوتی را در برابر نور از خود نشان می‌دهند. این ذرات را در شیشه صلب و نفوذناپذیری که از نظر شیمیایی بی‌اثر است، جای می‌دهند. بدین ترتیب ، مراکز رنگی که محل نورکافت‌ هستند، نمی‌توانند از مکان خود به جای دیگر نفوذ کنند و ذرات پایدار نقره را تشکیل دهند و ترکیب برگشت ناپذیر تولید کنند.

شیشه _ سرامیک

این ماده ، ماده‌ای است که مانند شیشه ، ذوب و شکل داده می‌شود و سپس بوسیله فرایندهای واشیشه‌ای شدن کنترل شده ، تا حد زیادی به سرامیک بلورین تبدیل می‌شود. از این مواد ، در ساخت پوشش آنتن رادار هواپیما ، موشکهای هدایت شونده و وسایل الکترونیکی مختلف استفاده می‌شود. همچنین این مواد تحت نام تجاری پیرو سرام در تولید ظروف آشپزخانه که همزمان برای هر سه کار پخت ، پذیرایی و انجماد غذا استفاده می‌شوند، بکار می‌روند.

الیاف شیشه

اگرچه الیاف شیشه ، محصول جدیدی نیست، با این حال سودمندی آن بدلیل ظرافت فوق‌العاده‌اش افزایش یافته است. می‌توان این ماده را به صورت رشته کشید، یا آنکه برای تولید عایق ، نوار و صافیهای هوا می‌توان آن را به روش دمشی به شکل شبکه حصیری در آورد. الیاف کشیده شده برای تقویت پلاستیک‌های مختلف بکار می‌روند و محصول چند سازه حاصل در ساخت لوله ، مخزن و وسایل ورزشی نظیر چوب ماهیگیری و چوب اسکی استفاده می‌شوند. متداولترین رزین‌هایی که با الیاف شیشه مصرف می‌شوند، رزینهای اپوکسی و پلی استر هستند.

کتاب مواد سرامیکی و شیشه ای(ساختار، خواص و فرآیند)
ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱٢/٧   کلمات کلیدی:

دانلود کتاب:

Ceramic and Glass Materials


Structure, Properties and Processing


مفاله در مورد بنتونیت
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٧   کلمات کلیدی:
دانلود فایل درسی:
ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱٠   کلمات کلیدی:

دانلود فایل درسی:

میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM)

مدرس:

دکتر پیروز مرعشی

"برای دانلود فایل اینجا کلیک کنید" 
:: برچسب‌ها: آنالیزمیکروسکوپ الکترونی


جدول تناوبی
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٤   کلمات کلیدی:
Hydrogen                                 Helium
  Lithium Beryllium                     Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
  Sodium Magnesium                     Aluminum Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
  Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Hydrogen Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
  Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
  Cesium Barium Cerium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
  Francium Radium Actinium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Ununtrium Ununquadium Ununpentium Ununhexium Ununseptium Ununoctium
                                     
      Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium    
      Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawerencium    


(click on an element)

Creep Test
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٩   کلمات کلیدی:

 آزمایش خزش

Creep Test

 مقدمه آزمایش :

تغییر شکل فزاینده و آرام ماده که تحت اثر بار ثابت است را خزش گویند . همچنین خزش عبارت است از جاری شدن فلزات و درنتیجه گسیختگی آنها تحت یک تنش و در اثر گذشت زمان می باشد . درجه حرارت در خزش بسیار مؤثر است از این جهت آزمایشات خزش در درجه حرارت بالا انجام می گیرد . هر چه درجه حرارت ذوب فلز بالاتر باشد مقاومت آنها در مقابل خزش بیشتر است .

هدف از آزمایش خزش :

هدف از این آزمایش تعیین حد خزش است یعنی بالاترین تنشی که برای مدت زمان طولانی در یک درجه حرارت معینی می تواند اعمال شود در صورتیکه سرعت خزش از یک مقدار مشخص نکند .

تئوریها و اثبات قوانین حاکم بر آزمایش خزش :

خزش تغییر شکل وابسته به زمان و درجه حرارت است و هنگامی روی می دهد که ماده تحت تاثیر بارگذاری برای مدت طولانی قرار گیرد .خزش عبارت است از تغییر شکل پلاستیک مداوم اجسام تحت اثر دما و بار ثابت کمتر از تنش تسلیم که در دماهای بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بررسی و تحلیل دیاگرام خزش ( کرنش - زمان ) :

منحنی خزش روی دو محور مختصات تغییر طول نسبی وزمان رسم می گردد . چون تنش های وارده در دماهای مختلف بر روی نمونه وارد می شود به آلیاژهای با رفتار خزش در دمای پایین ، آلیاژهای با رفتار خزش سرد و آلیاژهای با رفتار خزشی در دماهای بالا ،  آلیاژهای با دمای خزشی گرم اطلاق می گردد .

بررسی ها نشان می دهد که مکانیزم خزشی در تمام فلزات وآلیاژها بر اساس یکی از مکانیزم های گفته شده در زیر تعریف می شود :

1 – حرکت نابجاییها

2 – نفوذ جاهای خالی در داخل دانه

3 - نفوذ جاهای خالی در امتداد دانه

اتفاق می افتد که بطور کلی هرگاه فلز با آلیاژ های تحت تنش و دما قرار می گیرد خزش در آن ایجاد می گردد . در این حالت اگر منحنی کرنش بر حسب زمان را رسم کنیم سه منطقه مجزا مانند شکل زیر قابل بررسی می باشد .

منطقه І :

در این منطقه که منطقه اولیه خزش نام دارد بتدریج با گذشت زمان عوامل ایجاد کننده تغییر فرم پلاستیک فعال شده و عمل مینمایند . در این منطقه ادامه تغییر فرم پلاستیک با گذشت زمان فعال تر می شود به نحوی که با برخورد با موانع موجود باعث کار سختی در جسم می‌شود و بدین ترتیب آهنگ کرنش ماده کاهش می یابد .بررسی ها نشان داده است که عامل کنترل کننده در اکثر فلزها و آلیاژها در این منطقه تنشها می باشد و دما تاثیر کمتری بر آن دارد.در ضمن بررسی ها نشان داده است که مکانیزم غالب در تغییر فرم حرکت نابجاییها ، جاگها  و کینگها می باشد . بطور کلی در منطقه یک رابطه بین کرنش وزمان به دو صورت قابل بررسی می باشد :

1- خزش لگاریتمی یا خزش α مربوط به فلزات با خزش سرد                                                                         

ε = α ln

2- خزش β  که در فلزات با خزش گرم اتفاق می افتد .

ε = ε0 +β tm

0.03 ≤ m ≤ 1

منطقه ІІ :

منطقه دو یا منطقه خزش ثانویه که به منطقه کاپا نیز معروف است با تقابل بین کار سختی و نرم شدن ماده همراه می باشد . به عبارت برای ادامه تغییر فرم پلاستیکی وارده که کرنش در ماده عواملی را که باعث کار سختی شده در منطقه یک شده بود عواملی همچون حذف نابجاییها ، تبلور مجدد ، رشد دانه و ……. حذف شده و بدین ترتیب عوامل نرم کننده بر کار سختی غلبه کرده و تغییر فرم پلاستیک ادامه پیدا می کند . درفلزاتی با رفتار خزشی سرد این منطقه بر اثر تنش های اعمالی و در فلزاتی با رفتار خزشی گرم این منطقه توسط دما کنترل می شود .

در این منطقه خزش بصورت یکنواخت انجام می شود . لذا رابطه زیر بین کرنش و زمان برای فلزاتی با رفتار خزشی گرم و سرد تقریباً یکسان بوده و از رابطه زیر بدست می آید :

ε = Kt

منطقه ІІІ :

منطقه سه که این منطقه با تشکیل جاهای خالی یا گلویی شدن موضعی شروع می شود به منطقه خزشی نهایی یا شکست خزشی معروف است . در این منطقه تغییرات آهنگ کرنش به علت کاهش سطح موثر ماده به سرعت افزایش یافته است و بسمت بینهایت میل می کند که در نهایت منجر به شکست ماده می شود . از آنهایی که شکست خزشی با گلویی شدن همراه است در طبقه بندی شکست ، شکست خزشی از نوع نرم است .

درجه حرارت هایی که خزش در آن فعال می شود به دمای خزش معروف است و معمولاً در اکثر فلزات و آلیاژها بین 0.2  تا0.5 برابر نقطه ذوب ماده است .

 شرح دستگاه و روش انجام کار :

نمونه وارد دستگاه آزمایش می شود و بصورت قائم قرار گرفته و در بین دو فک دستگاه می‌گیرد .لازم است تا نمونه تا نمونه به یک کرنش سنج که در کنار آن می باشد وصل شود تا کرنش های بوجود آمده در سیکل های دمایی دقیق اندازه گیری شود .

روش اعمال نیرو می تواند با سیستم آویختن وزنه ویا سیستمهای مکانیکی ، هیدرولیکی انجام شود . اگر بخواهیم خزش در دماهای بالا را بررسی کنیم باید نمونه را  درون کوره مناسب و متصل به ترموکوپل قرار داده و یا از سیستمهای متفاوتی استفاده کنیم .

روش انجام کار بدین ترتیب است که پس از قرار دادن نمونه در بین دو فک دستگاه با آویختن وزنه مقدار نیروی مناسب را به بصورت کشش به نمونه وارد می کنیم در این آزمایش از سرب که در دمای محیط دچار خزش می شود استفاده می کنیم . در هنگام اعمال نیرو با استفاده از زمان سنج یک سیکل زمانی مناسب انتخاب کرده در هر5 ثانیه و هر بار با طی کردن یک سیکل عملیاتی مقدار کرنش را از کرنش سنج خوانده و یادداشت می کنیم . پس از طی زمان معین و رسیدن به نقطه شکست آزمایش پایان یافته و نمودار خزش موجب زمان آن رسم می گردد .

ارائه نتایج بدست آمده :

آلیاژی از سرب را انتخاب کرده و طبق استاندارد بین المللی تراشکاری ، سیقل داده و انگاه بعد از قرار دادن در دستگاه خزش با اعمال نیروی کششی که به طور ثابت تا پایان آزمایش باقی می‌ماند . در هر ثانیه ازدیاد طول نسبی را اندازه گرفته تا جایی که قطعه سربی طی فرایند خزش شکسته شود .

جدول زیر نتایج بدست آمده از آزمایش است :

جدول صفحه بعد ازدیادطول برحسب زمان را نشان می دهد که در آن زمان بر حسب ثانیه است و ازدیاد طول بر حسب  cm می باشد . خزش در این آزمایش در دمای 180 درجه سانتی گراد صورت می گیرد  و  نیرو  برابر    9.8N می باشد .

زمان

ازدیاد

طول

زمان

ازدیاد

طول

زمان

ازدیاد

طول

زمان

ازدیاد

طول 

0.78

355

0.375

240

0.22

125

0.03

5

0.81

360

0.39

245

0.23

130

0.05

10

0.85

365

0.4

250

0.23

135

0.06

15

0.88

370

0.41

255

0.24

140

0.08

20

0.92

375

0.42

260

0.24

145

0.09

25

0.92

380

0.44

265

0.25

150

0.10

30

0.96

385

0.445

270

0.255

155

0.10

35

0.99

390

0.46

275

026.

160

0.11

40

1.02

395

0.475

280

0.265

165

0.12

45

1.06

400

0.49

285

0.275

170

0.13

50

1.11

405

0.50

290

0.28

175

0.13

55

1.16

410

0.515

295

0.285

180

0.14

60

1.21

415

0.53

300

0.29

185

0.15

65

1.26

420

0.55

305

0.3

190

0.15

70

1.30

425

0.565

310

0.31

195

0.16

75

1.42

430

0.585

315

0.31

200

0.17

80

1.55

435

0.61

320

0.32

205

0.18

85

1.64

440

0.64

325

0.32

210

0.19

90

1.80

445

0.66

330

0.335

215

0.19

95

2.15

450

0.68

335

0.34

220

0.20

100

شکست

455

0.71

340

0.35

225

0.20

105

 

 

0.74

345

0.355

230

0.20

110

 

 

0.76

350

0.365

235

0.22

120

  حال نمودار ازدیاد طول برحسب زمان را رسم می کنیم :

بحث و بررسی روی نتایج بدست امده :

 آزمایش در ازمایشگاه بر روی نمونه سربی انجام گرفت و چون خزش وابسته به زمان است در نتیجه در طی یک نیروی ثابت و در درجه حرارت ثابت ( چون تنها فلزات روی وسرب هستند که در درجه حرارتهای محیط خزش در آنها اتفاق می افتد و در مابقی فلزات در درجه حرارتهای بالا طی واکنش خزش شکسته می شوند ) آزمایش انجام شد . نمونه سربی در دمای 180 درجه سانتی گراد و در زمان 450 ثانیه شکسته شد . البته هر چه استحکام و درجه حرارت ذوب فلز بالا تر باشد میزان خزش در یک دمای ثابت بالا می رود .


عیوب در فرآوری مواد
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٩   کلمات کلیدی:

دانلود کتاب:

Prediction of


Defects in


Material


Processing


"برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید"


← صفحه بعد صفحه قبل →